Navigation Menu

HATAY GEZİ REHBERİ

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Bir zamanlar Doğu'nun Kraliçesi olarak adlandırılan Hatay'ın adını duyunca bir çoğumuzun karnı acıksa da aslında birbirinden güzel avlulu evleri, mozaikleri, zengin tarihi, sıcacık kalpli insanları, yaylaları ile Hatay; sadece bir mutfaktan ibaret olmadığını bu gezimizde bize fazlasıyla kanıtladı.

Tabii ki ben de giden herkes gibi bu yazıda bolca kebaptan ve künefeden bahsedeceğim hazırlıklı olun hatta bu bir gezi rehberinden çok, yeme-içme rehberine bile dönebilir her an, sonuç olarak burası; Hatay ne de olsa :)

19 Mayıs'ta Atlas Jet çok güzeldi
Türkiye'nin en lezzetli duraklarından biri olan Hatay'a çok daha önceleri gitmeyi planlamış, Suriyelilerin deli gibi ülkeye girmesi ve ülkemiz sınırlarına düşen bombalardan sonra ertelemiştik.

Resmi tatillerde bile çalışan biri olarak bir gün öncesinden 19 Mayıs'ta izin yapacağımı öğrenmemle 3 güne nereyi sığdırabilirim planı yapmaya başlamam bir oldu.

Yaz mevsimi gezmenin bunaltıcı olduğu bir yer olan Hatay'a gitme fikri düştü bir anda aklıma. Hem bu sayede üniversite arkadaşlarım Hatice ve Selin'i görebilme, birlikte vakit geçirebilme şansım da  olacaktı.


Bu kadar yıldır birlikte olmamızdan dolayı bana alışsa da, yine de konudan hiç haberi olmayan sevgiliye, mesaj olarak “Hatay için uçak bileti bakıyorum” cümlesi biraz şok edici oldu kabul ediyorum :)

İnce eleyip sık dokuyan sevgilim de işin içine girince biz ancak, gece yarısı İzmir- Adana gidiş dönüş biletlerimizi alabildik.

Bekle bizi Hatay :)
Hatay da havaalanı var ve İzmir den belli gün ve saatlerde uçuşlar mevcut, fakat bizim mini tatil için hiçbiri uygun olmadı ne yazık ki.

Adana-Hatay arası 1,5 saat sürüyor diyen arkadaşımın da gazıyla Adana ya uçup, otobüs ile Hatay'a geçmeye karar verdik. (Not: ikinci gidişimizde İzmir den direkt Hatay a uçtuk Pegasus ile)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme
Adana'ya doğru...
Havanın 29 derece olduğu bilgisi ile çantaya da bolca yazlık elbise doldurduk!!! (Tabii biz gidince Hatay en yağmurlu ve serin günlerini yaşadı, aldığımız birkaç parça uzun kollu ile geziyi tamamladık, o ayrı)

Her şey çok hızlı geliştiği için Hatay ile ilgili çok fazla araştırma yapamadım ve kendimi Hatay'ın yerlisi olan arkadaşım Hatice'nin eşsiz tecrübelerine emanet ettim, iyi ki de öyle yapmışım, bizi tur rehberi modunda hiç yorulmadan günlerce gezdirdi, bu yazının asıl mimarı kendisidir aslında  :)

Benim hep karıştırdığım nokta; 
Hatay ve Antakya aynı yer mi?

Hatay, genel olarak o ilin tümüne verilen ad, Antakya ise oranın merkez ilçesi diyebiliriz. Böyle biraz daha akılda kalıcı sanırım. Oysa ki bu yaşıma kadar Hatay ve Antakya eşanlamlıydı benim için. Öğrenmenin yaşı yokmuş demek ki. 

Çok okuyan mı çok gezen mi daha çok bilir ? sorusu gibi oldu biraz :)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Hatay'da ilgimi çeken ve hoşuma giden en önemli şey, her dinden ve kültürden insanın bir arada yaşıyor, birbirine saygı duyuyor olması. Aynı mağazada yanyana her dine ve kültüre ait bir şeyler bulabilmek mümkün. Sanırım her daim böyleymiş bu bu kadar sıcakkanlı ve anlayışlı olmalarının temelinde de bence bu çok kültürlülük yatıyor.

Hatay'a Ulaşım

Hatay'ın gayet işlek bir havaalanı mevcut. İstanbul ve Ankara'dan uçuş sayısı fazla, İzmir'den de belli günlerde var.

Pegasus ve Thy uçuyor Hatay'a. Eğer önceden alırsanız mantıklı rakamlara bilet bulabilmek mümkün oluyormuş. (İkinci gidişimizde direkt Hatay'a uçtuk İzmir'den çok daha konforlu oldu elbette)

Hatay Havaalanında taksi ücretleri

Bizim uçtuğumuz Adana Şakir Paşa Havalimanı ise, ufak ve otobüs terminalinden hallice. Yani öyle körük falan beklemeyin. İzmir'den yaklaşık 1 saat 20 dakika gibi bir yolculukla ulaşılabiliyor. Biz Pegasus firması ile gittik.

Gece bileti alıp öğlen uçunca 3 kişi için "asgari ücret" kadar tuttu bizim biletler, sevgilimin "Amsterdam uçak bileti gibi oldu" serzenişleri ile başbaşa kalmış olsam da, o kadar güzel bir gezi oldu ki bu paraya kesinlikle değdi diyebilirim :)

Adana'ya uçmanın en güzel tarafı muhteşem lezzetli Adana kebabı ve Adana Burmasını afiyetle yiyebilmek sanırım :)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Bu konuda Adanalı sıcakkanlı taksici Hüseyin abimizin tavsiyesi Kebapçı Mesut. Biz Divan otelinin altındaki lüks şubesinde yesek de bence siz daha salaş olan diğer şubesinde yerseniz daha fazla keyif alabilirsiniz.

2 kişilik enfes adana ve mezelere 69 TL para ödememiz ise paha biçilemezdi.

Adana Havaalanında inince görevli memura Hatay için ulaşımı nasıl yapacağımızı sorduk. Direkt servisin bulunmadığını, otogardan otobüse binmemiz gerektiğini öğrendik. Bizi, yolculuktan soğutan yanlış bir öneri ile Yüreğir Otogarına, yarım saatte bir kalkan araçlara yönlendirdi.

Bunu ayrıntılı yazacağım elbette ama baştan belirteyim siz siz olun merkez otogardan kalkan büyük otobüsleri tercih edin ve mümkünse ekspress olanları. Bol bol dua edersiniz bana :)

Neyse efendim biz görevlinin lafı ile taksi tutarak 25 TL ye Yüreğir otogarına geldik. Bu arada taksicimiz dünya tatlısı bir abi çıktı. Dönüşte merkez otogarda inin Kebapçı Mesut'a gidin önerisi de bu abiye ait.

Biz Yüreğir Otogarına indiğimiz an, birisi bavullarımız kapıp midibüsün bagajına attı bile. Kırıkhan'da oturan Hatice ile Topboğazında buluşacaktık. Adama sorunca, "geçiyor abi, hadi kalkıyor abi" diye tıkıştırdı bizi araca. 

Saat sanırım 4'e çeyrek vardı. O araç 4 e kadar yerinden kalkmadı, sonrasında da adım başı yaklaşık 10 ar dakikalık molalar vererek 4.30 a kadar Adana dan çıkamadı.

Daracık koltuk aralarında Arman, ben ve sevgilim başladık yolculuğa. İkisinin arası 1,5 saat diyen arkadaşımın kulaklarını bol bol çınlatarak İskenderun'a geldik. 

Orada bizi indirip bir boy daha küçük olan minibüs'e transfer ettiler. Aynı şekil bu araç da 15 dakika kalkmadı ve bir müşteri daha nasıl kaparım diye yarım saat boyunca resmen milimetrik olarak ilerledi.

Sinir hastası kıvamında “ne zaman kalkacak” diye sorduğumuzda ise “kalktık ya” cevabını aldık :(

Yaklaşık 4 saat sonra Hatice ile buluşabildik. Kendisi bizi beklemekten taşa dönmüştü bulduğumuzda :)
Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme
Altında tarihi eser çıkan Hilton Oteli bir türlü bitirilemiyor.
Dönüşte İskenderun'dan Has Turizmin ekspress aracı ile 1,5 saatte hem de çaylar, kahveler, ikramlar eşliğinde Adana'ya vardık. O yüzden siz başkalarına bakmayın beni dinleyin, Adana'dan Hatay'a gidecekseniz eğer, merkez otogar ve Has firmasının ekspress araçları candır :)

Bu arada giderken kişi başı 21 TL, dönüşte (İskenderun'dan) 20 TL ödedik.


Hatay'da Kalınacak Yerler

Biz arkadaşım Hatice'nin güzel evinde konakladık, valla çok rahattı ama hepinizi evine alabileceğini sanmıyorum tabii :)


Siz eğer merkezde konaklamak isterseniz buraların en eski ve tabii birazcık da pahalı oteli Savon'u tercih edebilirsiniz. Yada biraz dışarıda kalan termal bir otel olan; Güngör Ottoman Palace da seçenekler arasında.

Eski Antakya evlerinin arasında bulunan büyüleyici butik oteller; Ka Vinn, Jasmin Konak, merkezdeki büyük Antakya Oteli, öğretmen evi, Limak Otel benim denk geldiklerim. 

Otel biraz dışarıda bile olsa Hatay'da taksi kullanmaya çekinmeyin derim ben, burası ucuz bir şehir, en fazla 10-15 TL ye merkezde dilediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Hatay Gezilecek Yerler

Bu bölümde hem gezilecek yerlere hem de yenilecek lezzetlere değinmek istiyorum, fakat Hatay her ikisi için de bir cennet, bu durumda yazı çok uzun olacak haliyle.

O yüzden buraya gezilecek yerlerin sadece isimlerini bırakıyorum.

"Hatay da Gezilecek 20 Muhteşem Yer" yazımda her birini ayrıntısı ile anlattım, göz atmadan Hatay gezisini planlamayın derim :) 

1- Eski Antakya Evleri
2- Antakya Arkeoloji Müzesi
3- Saint Pierre Kilisesi (Anıt Müze)
4- Uzun Çarşı
5- Türk Katolik Kilisesi
6- Harbiye Şelaleleri
7- Meclis Binası
8- Habib-i Neccar Camii
9- Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayı - Cami ve Hamamı
10- Samandağ / Titus (Vespasian) Tüneli
11- Vakıflı Köyü
12- Arsuz      
13- İskenderun Deniz Müzesi
14- Payas / Kale - Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi
15- Soğukoluk Yaylası
16- Hıdırbey - Musa ağacı
17- Hz Hızır Türbesi
18- Aziz Simeon Manastırı
19- Habib-i Neccar Tepesi
20- Affan Kahvehanesi


Hatay'da Nerede / Neler Yenir?

Konak Restoran

Antakya'da bayıldığım Restoranlardan ilki Konak Restoran oldu diyebilirim o yüzden onu başa yazmak istedim.


Henüz aydınlıkken gittik ay ne hoş derken hava karardı, ışıklandırılınca ise ağzım açık kaldı.

Ortada fıskiye, sarı ışıklar, kocaman bir avlu, enfes yemekler. Beni bırakın hep Hatay da kalayım olmaz mı?Biz burada falafel yedik bayıldık, pirzola söyledik ama bence yerel lezzetler daha başarılıydı olmasa da olurmuş, mezeler ise şahaneydi.

Soğukoluk Yaylası / Neco'nun Yeri

Ağaçların içinden, muhteşem bir İskenderun mazarasında bıldırcın, sac kavurma, firik pilavı yediğinizi düşünün , şahane diyorsanız Soğukoluk doğru tercih.


Hava kararmadan gidip iki halini de görmenizi tavsiye ederim, bir de yaz mevsimi bile gitseniz mutlaka yanınıza bir ceket alın derim. Yukarıları soğukmuş gerçekten :)

Sultan Sofrası

Burası eski Antakya evlerinden birinin restore edilmesi ile oluşturulmuş. Ufak bir avlu ve enfes Antakya lezzetleri ile dolu bir kahvaltısı var.

Hatay'da birden çok Sultan Sofrası var, burası Eski Antakya Konaklarında, karıştırmamak adına not düşmek istedim.

Daha nasıl anlatayım :)

Gözünüz kapalı gidebilirsiniz, ahh ahh hatta benim için de yiyin olur mu?


Çınaraltı

Hatay deyince aklınıza ne geliyor; künefe değil mi? İşte size odun ateşinde pişen enfes künefe adresi; Çınaraltı.

Kapalı çarşıda Ahmediye Camii'nin bahçesinde yeralan devasa Çınar ağacının olduğu kısımda oturanları görünce doğru yerde olduğunuzu anlayacaksınız. Hoş ben tek başıma gelsem sanırım 10 günde falan bulabilirdim burayı :)

Öncelikle odun ateşinde piştiğinden geç servis edileceğini aklınızda bulundurun, zira bizim ön masa bir ton laf ederek kalktı gitti. Piştiğinde bekleyen herkese aynı anda servis ediliyor, bu arada yeni tepsi hazırlanıyor.


Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Bu arada Yusuf Usta, bir tarafı pişen künefeyi aynen omlet gibi diğer tarafına çeviriyormuş, biz denk gelemedik ama özellikle bu gösteriyi bekleyenler vardı, aklınızda bulunsun.

Tam mı, yarım mı diye soracakları için şimdiden söyleyeyim; tam dedikleri o bildiğimiz tek kişilik yuvarlak tabaklarda gelmiyor, tek dilim şeklinde geliyor. Ve dondurmaları da hazır paketlerde. Açıkçası ben açık dondurma bekliyordum Dondurmam Gaymak çıkınca şaşırdım.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Ortada bulunan çınar ağacı, 120 yaşında. Yaşlı mı yok canım 1000 yıllık ömürleri düşünülürse daha bebek sayılabilir :)


Hastalıklara ve hava kirliliğine dayanıklılığı ile büyük şehirlerde bile yaşayabiliyorlarmış, bizden bi farkı yok sanırım :)

Kapalı çarşıda 4,5 TL ye gördüğümüz künefenin fiyatı burada 10 TL (2017 yılı), Meclis binasında gördüğümüz ocakta pişeni ise 6,5 TL idi bunu da yazmadan geçmeyeyim.


Arka masalardaki teyzeler “gözümüzün önünde millet ayaklarını yıkıyor” diye söylenip duruyordu siz bu görüntüye hazırlıklı olun çünkü ne de olsa caminin bahçesindesiniz :)

Çınar Tepe

Kahvaltı için gittiğimiz Çınartepe tam bir yeşile doyma mekanı. Sıcak havalarda serinleyip, muhteşem bahçesinde keyif yapabilirsiniz. Biz Türkiye'nin soğuk havasına dalgasına yakalandığımız için Mayıs'ta üşüyüp içeriye kaçtık kahvaltı için.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme
Şu an, bu masada kahvaltı etmek isteyen kaç kişiyiz?
Bahçesinde mini bir çocuk parkı, tavşan ve güvercinler, havuz, birçok manzaralı masası var.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Kahvaltıda kalabalıktık, Hatice ve birbirinden şeker ailesi, arkadaşları vardı. Biz kahvaltısını çok beğensek de onlar eskiden daha güzeldi, servis çok hızlıydı, ilgi alaka daha fazlaydı dediler. Bilirkişi onlar sonuçta :)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme
Biberli Gözleme
Bu arada Antakya'da kahvaltının olmazsa olmazları var, sürk (baharatlı sıkma çökelek) ve tuzlu yoğurt (süzme yoğurt, üzerinde zeytinyağı ve az kırmızı biber) ve biberli, katıklı gözleme bunlardan birkaçı. Kaçak çay bulunsa da genelde bizim alıştığımız olanından içmeyi tercih ediyorlar.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme
Sürk
Böyle yazınca da sanki yeni bir ırk keşfediyormuşum, uzaylılardan bahsediyormuşum gibi oldu. İdare ediverin artık siz beni :)

Biz bahçesinde bol bol şımardık, üniversite günlerimize geri döndük bir anda :)

Liman Restoran / İskenderun

Ciğer yemek isterseniz İskenderun da ilk tercihiniz Liman restoran olmalı diye düşünüyorum. Adından anlaşılacağı üzere hemen limanın karşısında bulunuyor, bir porsiyonda 10 şiş getirmesi insanı şaşkına çeviriyor, bol kepçe yani.

Bayıla bayıla yedik biz de, saat 19:00 da kapatıyor aklınızda bulunsun.

Ciğerci Cuma / Kırıkhan

Kırıkhan ın en meşhur ciğercisi Cuma. Salaş bir restoran burası ama sahipleri çok sıcakkanlı ve ciğerler enfes :)


Yolunuz Kırıkhan a düşerse es geçmeyin derim :)

Saray Restoran

Yazının başında da bahsettiğim gibi zorlu bir yolculuktan sonra, açlıktan ölme aşamasında buluştuğumuz Hatice, bizi Kırıkhan yolundaki Saray Restoran'a götürdü. Topboğazı'ndan Kırıkhan'a doğru ilerlerken yaklaşık 5 dakika mesafede yer alıyor.

Neden bunu ayrı bir başlık altında yazdım derseniz yediğim en güzel ciğer buradaydı diyebilirim. Hatay'a gitmeden İzmir'de yeni açılan bir mekanda yediğim taş gibi ciğerler aklıma geldi o an.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Ondan sonra burada yediğim şeye ciğer demek ayıp olur diye düşünüyorum. Ağızda dağılan yumuşacık, mükemmel pişmiş bir lezzet. O taraflara yolunuz düşecekse özellikle bahçesinde oturmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.


Seçkin Tatlı

Madem yemekten içmekten laf açıldı merkezde bulunan Seçkin tatlı'dan da bahsedeyim. Benim çok sevdiğim taş kadayıf burada yeniliyor.


Bunun yanında kabak tatlısı, züngül tatlısı, şam tatlısını da sıcak sıcak yemek mümkün. Lezzeti, önünde kuyruğa girmiş insanlardan anlaşılıyordur sanırım.

Pöc Kasabı

Kapalı Çarşı'da bulunan Pöc kasabı dışarıdan bakınca minicik bir dükkan gibi geldi bana, ee adı da kasap ne de olsa. Burası mıymış o kadar methedilen yer diye de düşünmedim değil, yalan olmasın.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Kapıdan adımımı atınca ise nereye oturacağımı şaşırdım. İçerisi kocaman bir dünya. Altta ve üst katta bir tane boş masa bulamadık ve kenar köşe bir yere oturuverdik.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Kilise ve müzeyi gezerken karşılaştığımız turistler de gelince ortalık iyice şenlendi. Zaten, sanırım bu hafta tüm İzmir buradaydı, kiminle konuşsak İzmir'den misafiri vardı :) Demek ki neymiş 3 günlük tatil de (her ne kadar az gelse de) Hatay iyi bir tatil rotasıymış :)

Neyse konuyu bulandırmadan Pöc'e geleyim.

Uzuuuun bir bekleyişten sonra, (eğer ki kalabalık değilse 40 dakika kadar) masanıza sıcacık pidelerin örttüğü bir tepsi içinde geliyor pöc. Soğan ve domatesin tadını alabiliyorsunuz yerken. Tavsiyem çatal bıçağı bırakıp pideleri batıra batıra yemeniz :)

Ben öyle yaptım ya kendime yandaş arıyorum :)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Sipariş verirken kaç gram diye soruyorlar. Biz abartıp 600 Gram istedik 3 kişi için. Deli gibi acıkmamıza rağmen, sürenin sonunda hala 50 gram vardı tepside.

Yani aslında 3 kişi için normal bir insan midesine göre 400 Gram sipariş verilebilir diye düşünüyorum. Yanında yediğimiz humusun tadından hiç bahsetmiyorum bile :)

Tam iştahla yerken aklıma pöc'ün anlamı neydi acaba sorusu geliyor. Ne işine girer di mi, ye işte. Yok illa Google amcaya soracağım. Sevgilinin elinde kocaman bir pide ile Pöc'ü ağzına götürürken “kuyruk sokumuymuş” diye çığlık atıyorum.

O el bir süre, içeri dışarı girip çıkıyor :) Tabii sonunda doğru yeri buluyor ama “bazen her şeyi bilmek iyi değildir” diyen sevgiliye hak veriyorum o an :)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Şaka bir yana da Pöc yemediyseniz sakın eşe dosta Hatay'da et yedim demeyin bence. Yumuşacık ve inanılmaz lezzetli, yanında da açık ayran ohh mis.

Bak ayran demişken aklıma geldi, restoranlardaki ayranları çok sevdim ama burası hariç hepsi tuzsuzdu. Bu tuz da sağlıksız falan ama ayranı bir başka güzel yapıyor.

Kebo'da Tavuk Döner

Özel sosu ile tavuk dönerini yemeyeni dövüyorlardı ama biz ne yazık ki 2 gün için bir türlü fırsat bulup yiyemedik.

Sultan Sofrası

Sabah akşam kebap yemekten usananlar için Antakya ev yemeklerini başarı ile yapan bir yer Sultan Sofrası. Ben İzmirliyim ama midem Türkiyeli o yüzden kebaba bayılırım hiç sıkıntı yok.
Burası da yerlisinden bir tavsiye, ben restorana girip sizler için birbirinden güzel yemekleri çektim. Belki daha uzun kalsam fırsat yaratıp yerdim ama o kadar tok karınla gezdim ki fırsat bulamadım :)


Bu saydıklarım haricinde Antakya'nın Belen Tavası da pek bir meşhur. Sonra vay efendim ben duymadım ben görmedim demeyelim.

Kırıkhan Çamlık

Kırıkhan, Antakya'ya yarım saat uzaklıkta bir yerleşim yeri. Hatice, burada oturunca, soyadı olan Kelce isimli birçok dişçi ve eczanenin de bulunduğu Kırıkhan'ı gezme fırsatı da buldum.

Çamlık denilen yer, belediyenin yeni yeni düzenlediği, oksijen deposu bir mesire yeri. Devlet hastanesinin hemen yanında yer alıyor ki bence bu hastalar için muazzam bir şey. Düşünsenize camınızı açınca mis gibi çam kokusu ve manzarası :)


Böyle yazınca rahmetli Macit babam geldi aklıma, kanserden kaybettik kendisini, son gününe kadar şikayet etmeden, gülümseyerek ve benim hiçbir şeyim yok diyerek etrafını üzmeden geçirdi günlerini.

Hiç sevmediği hastanede, Albay olan babamı tek mutlu eden şey, camından gördüğü kocaman bir Türk bayrağı idi. Ona baktıkça gülümserdi. Allah rahmet eylesin, gittiği yerde hep mutlu olsun inşallah. 

O yüzden hastanenin yanındaki bu çamlık, belki bir hastaya moral olur diye düşününce beni çok mutlu etti, 

Çamlık'ta birbirinden güzel çocuk parkları hatta köyü :) ve Kırıkhan için yeni bir şey olan bir kahvaltı salonu mevcut.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Gittim, yedim, bayıldım :) Siz de gidin, bayılın diye buraya yazdım :) Tabelası yoktu o yüzden adını bilmiyorum ama zaten bir tane var karıştırma şansınız yok :)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Kahvaltı demişken Antakya'da Süt Ağzı denilirse hemen yemenizi tavsiye derim, sütün ilk sağıldığında üstünde oluşan kısmını alıp yapıyorlarmış. Söylemesi bile güzel :) Bir de kahvaltı da ekmek aramayın, lavaş tarzı bir şey geliyor.

İskenderun / Petek Pastanesi

Hatay'a geldiyseniz ve zamanınız da varsa İskenderun'u ıskalamayın derim ben. Deniz kıyısında Kordon'u aratmayacak güzellikte, gelişmiş, içinde her türlü markayı bulabileceğiniz bir yer burası.


Bu arada İskenderun, Hatay'ın en kalabalık ve en büyük ilçesi.

Ayrıntısı ile gezmeye vaktim kalmasa da size Petek Pastanesi diyorum ve başka da bir şey söylemiyorum :)Tamam Çınaraltındaki odun ateşinde pişen künefeyi sevdim ama Petek'de ki künefe de benden tam not aldı. Hafif, lezzetli, şurubu tam kıvamında. Bu arada sahil kenarında da Petek varmış ama künefe bulunmuyormuş, şoklanmış olanları varmış sanırım. Biz merkezdekinde yedik.

Oturduk diyorum ama masa bulabilmek için bir süre pusuya yatmak, kalkan oldu mu, o daha popoyu kaldırır kaldırmaz çantanızı sandalyeye bırakmak gerekiyor. Tabii hedefe odaklanan başkaları olursa onları dirsek darbesiyle uzaklaştırmak da şart :)

Şaka maka kalabalık bir yer burası ama gelmezseniz inanılmaz tatları ıskalamış olursunuz.


Künefesi süper, biz eve de aldık. Buzluğa atmayın dedikleri için 4 kişilik tepsideki künefemizi, hemen pişirdik tabii :) Pakette lazım olacak her şey vardı zaten.

Ben pişirirken her yeri şerbet yapsam da sonuç harikaydı :)


Künefe haricinde hasır kadayıf yedik, o da çok başarılıydı.

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme


Ayrıca sahil kenarında şubelerine giderseniz kahvaltısını ve muzlu dondurma olan Banana Split de deneyin derim, üzerine sos değil bildiğiniz çikolata döküyorlar, lezzeti bir harika.

Ayrıca bir de profiterolü şahane. Ufff yani kısa keseyim Petek pastanesi kalp ben :)

Banana Split

Sevgili, yıllar önce gelmiş ve hurmalı kömbe yemiş İskenderun'da. En lezzetlisi buradadır diye biz de Petek den aldık. Allah'ım nasıl güzel bir lezzet bu.


Cevizlisi ve sadesi olsa da bence hurmalı olan özellikle  çok başarılı.

Sveyka Restoran

Burayı Eski Antakya Evlerine giderken yol üzerinde gördüm, daha dışarıdan ne kadar keyifli olduğu belliydi. İçeri girip fotoğraf çektim ama ne yazık ki yemek için Konak Restoran dan rezervasyon yaptırmıştık ve burada yiyemedik.


Ortam şahane eminim yemekleri de öyledir. Giderseniz mutlaka fikirlerinizi yorum olarak iletin olur mu?

Affan Kahvehanesi

Hatay'ın en meşhur tatlısı künefe, bir diğeri ise Haytalı.

Haytalı yı yapan en meşhur yer ise Affan Kahvehanesi.

Haytalı Tatlısı

Dışarıdan bildiğiniz kahve gibi gözükse de bahçesi çok keyifli. Haytalı, en altta nişastalı muhallebi, üstüne dondurma, sonra da gülsuyu dökülerek hazırlanıyor. Hafif ve lezzetli.


Hatay'dan Neler Alınır

Kerebiç - Köpük Helvası - Kömbe - Kabak Tatlısı - Lokum - Haytalı (gül sulu, dondurmalı muhallebi) gibi birbirinden lezzetli tatlar.

Bir oda dolusu enfes lokum :)
Bunların çoğunu kapalı çarşıda bulabilirsiniz, yukarıda bahsettiğim gibi İskenderun'a uğrayacaksanız Petek Pastanesi de güzel bir tercih, lokum için merkezde bulunan Öksüzler marketin en arkasındaki lokumla dolu odayı görmeli ve dilediğinizden tadarak paketinizi çalışanların yardımı ile kendiniz oluşturmalısınız.


Kahve
Bu konu, biraz seçenekli, genelde yerli halkın içtiği koyu renkte olan. Çifte kavrulmuş olduğundan biraz daha acı ve kaynatıldığı için köpüksüz içiliyor. Köpüklü yaparsanız biraz daha ağır oluyormuş.


Orta koyu ve açık renk olanı da mevcut elbette. Açık renkli olanı bildiğimiz Kurukahveci Mehmet Efendi tadında :) Hatice'ler tatile bile gitseler koyu kahveyi yanlarında bulunduruyorlarmış, bildiğimiz kahve artık onlara tatsız tuzsuz geliyor sanırım :)

Salça, Nar Ekşisi, Sürk (baharatlı çökelek), Kabak Tatlısı, Evde pişirmelik Künefe, Zahter, Defne sabunu ve şampuanı, İpekten yapılma örtüler de yine alınabilecek hediyeliklerden bazıları. 

Hatay'ın tadı damağımda kaldı, hem yıllar sonra tatlı arkadaşlarımla birlikte olma fırsatı yakaladığım hem de çekirdek ailemle keyifli vakit geçirdiğim ve ayrıca hep kocaman bir göbekle, birbirinden değişik ve enfes lezzetler tattığım, tarihini ilgiyle izlediğim bir gezi oldu benim için.

Yardımsever insanları ile kalbimde ayrı bir yeri var artık. 

Biz 1 günümüzün talihsizlikle yolda geçmesinden dolayı 2 tam gün gezebildik Hatay'ı, elbette ki bu süre böyle muhteşem bir şehir için çoook çok az geldi. En kısa zamanda yeniden gidip görme isteği ile yazıma son vermek istiyorum.


O kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz ki, hepsini gezip görmek, o kültürde bulunmak için inanılmaz bir istek duyuyorum, o yüzdendir her bulduğum tatilde yeni bir yer keşfetme çabam :)

Hatay, Antakya, Gezi, İskenderun, ne yenir, Çınaraltı, Çınartepe, Kahvaltı, Adana, Kebap, Pöc, Habibi neccar, kömbe, kerebiç, künefe, petek pastanesi, belen, ciğer, pöc kebabı, kabak tatlısı, harbiye, şelale, musa ağacı, süt ağzı, katıklı gözleme

Seyahatle kalın, 

Sevgiler...


 1. Almanya / Heidelberg
 2. Almanya / Heidelberg-Frankfurt
 3. Almanya / Schillingsfürst - Feuchtwangen
 4. Almanya / Wertheim - Würzburg
 5. Almanya Gezisi / Rothenburg
 6. Antik Zeytin Hotel - Bodrum
 7. BADEMLİ - DİKİLİ / FAME BEACH
 8. BERGAMA ASKLEPİON GEZİSİ
 9. Bebek ile Tatil Nasıl Geçer ???
 10. Divan Palmira Otel - Bodrum
 11. Doğanbey (Domatia) Rum Köyü
 12. Dünyanın en küçük ülkesi; VATİKAN
 13. EJDERHA MAĞARALARI (Drach Caves) / MALLORCA - Yeni !!
 14. EN GÜZEL PİKNİK ALANLARI
 15. Ege'de Çok Bilinmeyen 30 Gezilecek Yer
 16. FETHİYE GEZİ REHBERİ - Yeni !!
 17. Fethiye'de adrenalin dolu bir tatil için 5 öneri
 18. GAZİANTEP GEZİ REHBERİ
 19. GAZİANTEP GEZİSİ - 1
 20. GAZİANTEP GEZİSİ - 2
 21. GAZİANTEP GEZİSİ - 3
 22. GAZİANTEP GEZİSİ - SON :(
 23. GAZİANTEP TEN NELER ALDIM
 24. GEZİMANYA SÖYLEŞİM...
 25. GÖBEKLİTEPE - BALIKLI GÖL
 26. Güzeller güzeli; Mordoğan-Karaburun
 27. KAHVALTI MEKANLARI - PART 4
 28. KARAGÖL GEZİSİ
 29. KAYRA BEACH / DİKİLİ
 30. KIBRIS (Cyprus) ADASI GEZİLECEK YERLER
 31. Kirazlı Köyü / Hafta Sonu Kaçamağı
 32. Kozak ve Çam Fıstıkları
 33. Midilli (Lesbos) Adası Gezi Rehberi
 34. MİDİLLİ GEZİSİ - 1.BÖLÜM
 35. MİDİLLİ GEZİSİ - 2.BÖLÜM
 36. MİDİLLİ GEZİSİ - 3.BÖLÜM
 37. MİDİLLİ GEZİSİ - 4.BÖLÜM
 38. MİDİLLİ'DE YAZ - 1.Bölüm
 39. MİDİLLİ'DE YAZ - 2.Bölüm
 40. MİDİLLİ'DE YAZ - 3.Bölüm
 41. MİDİLLİ'DE YAZ - 4.Bölüm
 42. OCTOBERFEST !!!
 43. OHAL Nedir? Bizleri Nasıl Etkileyecek?
 44. Palamutbükü-Datça / 2014
 45. ROMA'yı Keşfetmeye Hazır Mısın?
 46. SAKIZ (Chios) ADASI PLAJLARI
 47. SAKIZ ADASI (Chios) GEZİSİ - 1.BÖLÜM
 48. SAKIZ ADASI (Chios) GEZİSİ - 2.BÖLÜM
 49. SEYREK - HOBİ PARK
 50. Sevgili Günlük / Almanya'ya doğru
 51. Sevgilimin Doğum Günü / 2014
 52. Suların yuttuğu; HALFETİ
 53. Sutüven Şelalesi / Hasanboğuldu
 54. Taşlaşmış Şehrin laneti; POMPEI
 55. Teos Park-Sığacık/Seferihisar
 56. Türkiye'nin En Büyük Uçak Restoranı - Yeni !!

2 yorum:

 1. Özlemcim bende yıllarca İskenderun / Arsuz'a gittim . Teyzemin eşi , eniştem o taraflı bu yüzden sürekli gider gelirim geçen sene gidememiştim ama en son ondan önceki sene gittim. Arsuz'da muhakkak denize girmelisin diyorum özellikle plajında tavsiye ederim çünkü halk plajları hem kalabalık hem de denizi biraz dalgalı oluyor ama plajları gerçekten çok güzel oluyor.Benim blogumda 5 Part şeklinde Arsuz tatilini yazmıştım müsait bir vakitte okumanı isterim :) Hatay'ı da gezdim ama sadece 1 sene gittiğim de gezmiştim senin gittiğin yerlere bende gittim valla gözlerim doldu özledim oraları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zevkle okurum canim. Cok guzel yerler en kisa zamanda yeniden gidebilmen dilegiyle ❤

   Sil

Pekiii sen bu konu ile ilgili ne düşünüyorsun? Yorumunu yaz ben Özlem e iletirim... :))

INSTAGRAM @yollardahayatvar