Navigation Menu

Dünyanın en küçük ülkesi; VATİKAN


Gezimizin son gününde Vatikan'dayız. Sürekli duyardım ama gerçekten bu kadar ufak olacağı aklıma gelmemişti.
Sadece 43 Hektar. Metrekare başına en çok turist düşen yer burası, hatta en çok rahibe ve papaz da sanırım :)


Burada San Pietro Kilisesini, Sistine Şapeli'ni de içine alan Vatikan müzelerini gezebiliyorsunuz. 

Biz Vatikan müzelerini gezemedik çünkü beklenemeyecek kadar uzun bir sıra vardı, gitmeden internet üzerinden bilet almak en mantıklısıymış. Bilet ücretine ek olarak vereceğimiz 4 Euro ile insanın bakmaya korktuğu sizi hipnotize edip içine çekmeye çalışan girdap gibi kuyruğun yanından salınarak içeriye girebilirsiniz :) Valla ben vicdan yaparım, o insancıklara üzülürüm derseniz bilemem ama Online bilet isteyenler tık tık!

Biletiniz varsa yada sırayı beklemeyi göze aldıysanız, içeriye girdiğiniz andan itibaren asla pişman olmayacağınıza eminim. Çünkü Sistine Şapeli içerisinde Michelangelo'nun 14 yıl sırt üstü çalışarak yaptığı tavan süslemeleri  var. Nasıl bir azimdir bu böyle...
Sırf bu manzarayı görmek için bile değer bence. En kötü tarafı fotoğraf çekmek ne olursa olsun yasakmış.

Siz de benim gibi göremediyseniz üzülmeyin, buraya tıklarsanız o havayı solumanız mümkün...
Roma'da bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi burası. Yerleşik nüfus 930 civarında fakat turistlerle birlikte neredeyse 1.500'ü aşıyor. 

Öncelikle San Pietro meydanında bulacaksınız kendinizi ve içinizde sürekli daha fazla resim çekmeliyim dürtüsü uyanacak. 


Ne kadar çekerseniz çekin kendinizi "yok tümünü kadraja alamadım, yok şuradaki motif harika" derken bulacaksınız. Korkmayın alan çok müsait ne kadar kalabalık olursa olsun herkese yer bol.


Elips şeklinde olan bu meydanı Bernini tasarlamış, Vatikan'ın dünyayı kucaklamasını temsil ediyormuş. Bu Bernini zaten İtalyadaki eserlerin çoğunu yapmış bir arkadaş, gidince siz de ezberleyeceksiniz adını.


Çevresinde yüksek duvarlar var ve kameralarla izleniyor aman dikkat burnunuzu karıştırmayın yakalarlar :) Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkesi burası. 


Giderken rehberimiz uyarıyor, şortlu, mini etekli, omzu gözüken-askılı giyenler alınmıyor, pişt baylar!  bu sadece kadınlar için de geçerli değil ona göre.


Eğer ki şortla geldiyseniz " hoop arkadaş utanmıyor musun baldırı çıplak gelmeye" diyerek ince fışkanlarla bacaklarınıza vurmuyorlar, bunun yerine ameliyat önlüğü gibi bir şey veriyorlarmış, böyle bir şey duydum ama o kalabalıkta uygulama nasıldır bilemem, o yüzden tedarikli gitmekte fayda var, aklınızda olsun derim.

Biz omuzlarımıza şarapçı tepesinden satın aldığımız şalları sardık, fakat önümüzde giden Rus uyruklu olduğunu düşündüğümüz bayan şortuyla girdi ben gözlerimle gördüm :) Bu açık bir şikayettir ey Papa:) 
X-Ray cihazından geçiyoruz girerken, aslında önceleri böyle bir uygulama yokmuş fakat Ağca'nın suikast girişiminden sonra bir sürü güvenlik önlemiyle birlikte bu cihaz da konulmuş. Türk'ün gücünü görüyorsunuz değil mi :)

Hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideri ve de yasama, yürütme ve yargının da başkanı olan Papa'nın sözleri yasa hükmünde kabul ediliyor burada. Bilmem ki, bizim ülkeden birilerinin de olmak istediği mevki bu mudur ki acep ?Şu gördüğünüz palyaço gibi ilginç kıyafetli arkadaşlar; Vatikan'ın 100 kişilik İsviçre vatandaşı olan muhafızları. 

İtalya'dasınız ama Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan İsviçreli, küçük bir ordusu bulunuyor, yani neden İtalyan değil de İsviçreli onu bir türlü anlayamadım. 

Kıyafetleri gerçekten ilginç ve Vatikan'a ölümüne bir bağlılık sergiliyorlar. 22 Temmuz 1506'dan beri aktif olarak Vatikan'da görev yapıyorlar. İsviçreli muhafız olmak için Katolik, bekar, İsviçre vatandaşı olunması, askeri görevini yapmış, üniversite veya liseyi bitirmiş, 19-30 yaşları arasında ve en az 174 cm uzunluğunda olunması gerekmekte, ücretleri mi? Vergiden muaf 1,300 Euro civarıymış


Bizden de bir haber; Mehmet Ali Ağca'nın Papa suikast girişiminden sonra İsviçreli Muhafızlar, törenler sırasında artık daha güçlü şekilde eğitilmeye başlanmış.


60.000 kişi kapasiteli San Pietro Bazilikasına giriyoruz , kafamız vücudumuzdan ayrı şekilde (tavanı incelemekten dolayı) dolaşıyoruz. 
Bu nasıl bir işçilik, sanat ve mimari akıl alacak gibi değil. Çoğu yer altın, buraya Michelengelo'nun eseri diyebiliriz çünkü kubbesini kendisi tasarlamış ve en son onun zamanında tamamlanmış.

Vatikan; San Pietro'nun şehit edilip gömüldüğü yere kurulmuş. Az önce bahsettiğimiz Michelengelo'nun harika kubbesinin tam altında resimde gördüğünüz gibi Bernini tarafından  30 metre yüksekliğinde 4 ayaklı bir sunak yapılmış. 

O sunağın derinlerinde İsa nın 12 havarisinden biri olan San Pietro nun mezarı var. 


Tekrar dünyaya geldiğinde resimde gördüğünüz kırmızı kadife koltuğa oturacağı varsayılıyor. Önünde merdivenle inilen mekanı Melekler ve Şeytanlar filmini izleyenler hatırlayacaktır. Filmin sonunda rahibin kendini ateşe vererek yaktığı yer burası.

O kadar kalabalık ki, onu da fotoğraflayalım bunu da derken sevgilimi kaybediyorum, ara ara bulamayınca bari keyfini çıkarayım deyip dalıyorum kalabalığın ortasına. Bir anda görevliler geliyor hepimizi ikiye bölüyor. 

Bakıyorum tüm turistlerin kafalar sağda, merakla ve büyük bir coşkuyla bekliyor. Wuuhhuuu Papa mı geliyor ki diye heyecan yapıyorum o anda. Nasıl böyle psikolojim değişti bilemiyorum geçse sanki dünyanın en mutlu insanı olup eteklerine sarılacağım, kutsa beni diye :)Önden bi rahibe geçince "aman bunun için miymiş bu ritüel" diye düşünüyorum, arkadan önemli olduğunu düşündüğüm ama bana kalsa defterdar kılıklı adamın birinin olduğu bir grup daha geçiyor. Sonra rahaaaattttt diye biri bağırmış gibi, çil yavrusu gibi dağılıyoruz. Bu mudur yani :(


Gözlerim tanıdık bir sima görüyor, evet evet sevdiceğim bu, İtalyanları boşver valla benim sevgilim taş gibi :)
O da kendini resim çekmeye adamış beni kaybedince, dur bakayım şimdi aklıma geliyor, onun makinasından o kadar resim de çıkmadı, yoksa beni bırakıp o Rus avradın peşinden gitmiş olmasın sakın, hem de bu kadar maneviyat dolu bir yerde, iyi çarpılmadı valla. 


Her milimetre özenle işlenmiş, insanın bu şaşaa karşısında dili tutuluyor. Burada da diğer kiliselerde hissettiğim duyguya kapılıyorum, bence dini mekanlar bu kadar şatafat içermemeli sanki işin doğasına aykırı. Yani gösteriş ile din inancını aynı kefeye koymakta hep zorlanıyorum.


Hristiyanlarda hacı olmak için kilisede bulunan bir kapıdan geçmek gerekiyormuş. Fakat ufak bir sorun var bu kapı 25 yılda bir açılıyor :) 

Papa elinde çekiçle duvara sembolik bir vuruş yapıyor ve kapı görevliler tarafından yıkılarak içinden geçiliyor. Geçenler hacı sayılıp, günahları affediliyor.

Bir yıl açık kaldıktan sonra tekrar örülüp kapatılıyormuş. Bir sonraki açılış 2025 te sayın hacı adayları haberiniz ola. 


İnsanların sessizce alt kata indiklerini görüp peşlerine takılıyoruz, eski papaların mezarları bulunuyor burada. Flaşsız çekimler yapıyoruz. Burası da gayet gösterişli. Fakat o kadar sessiz ki parmak ucunda yürümekten ayaklarım şişti :)

Vatikan'a gittiyseniz görmeniz gereken en ünlü eser, Michelangelo nun henüz 24 yaşındayken bitirdiği Pieta heykeli. 

Pieta ; kucağında ölmüş İsa yı tutan Meryem Ana heykeli demekmiş. İsa peygamberin çarmıhtan indirildiği anı tasvir ediyor. 


Bu eser aynı zamanda  Michelangelo nun imzasını attığı ilk ve tek eser olma özelliğine sahip. İmzası nerede mi? Meryem Ana nın kuşağının üzerinde.  

Heykel daha önce "Ben İsayım" diye bağırıp çağıran bir amcam tarafından saldırıya uğradığından artık cam muhafaza içinde sergileniyor. 


İçini bol bol tavaf etmiş ve artık şapel, kilise, bazilika gezmekten öğğhhkkk gelmiş insanlar olarak hediyelik eşya mağazasını geziyoruz, her yerde başında takkesiyle papa'nın resmi bulunan bir sürü tesbih, defter, kitap, alet edevat....

İtiraf edeyim o sıcakta klimalı bir yer bize çok iyi geldi o yüzden incik cincik her şeyi inceledik. Oradan çıkıp Vatikan Postanesine girdik, zaman az kalmasaydı bir kart bulup bu posta kutusuna atmak isterdim, ben de atıyormuş gibi yaptım aynı şey :)

Vatikan'ı arkamızda bırakıyoruz. Son akşamımızda gruptan katılanlarla beraber İtalya lezzetlerini Türk damak tadına göre hazırlayan, arada Türkçe melodilerle eğlendiren ve bence buraların en lezzetli makarnasını (kuşkonmazlı) yapan RomAntica Restoranda buluşuyoruz.

Rehberimiz rezervasyonu yaptırmış. Dekorasyonu muazzam, yemekleri ise müthiş lezzetli.
Neler yaptık, ayrıyken nereleri gezdik muhabbetleriyle çok keyifli bir akşam oluyor. Telefonlar, mailler alınıyor, o an keşke hiç gitmesek moduna giriyorum.


Ne yazık ki her güzel şeyin bir sonu var, baştan başa gezdiğimiz İtalya'yı arkamızda bırakıyoruz, hem çok keyifli hem de çok yorucu oldu bizim için. Döndükten sonra öğrendik ki hamile olarak, yani aslında ailecek gezmişiz buraları o yüzden anlamı daha da arttı bu gezinin.

İtalya'nın beğendiğimiz şehirlerine bir defa da tursuz gelip, araba kiralayarak gezmek istiyoruz. Turist gibi değil de oranın vatandaşı gibi yaşayarak, koşuşturmadan. Fakat ilk gideceklere tavsiyem kesinlikle tur ile gitmeleri, tarihini, heykellerini, binalarını hikayeleri ile görüp değerlendirmeleri.

Havaalanına gidiyoruz, tüm turların dönüş zamanı sanırım o kadar kalabalık ki anlatamam.

Yerlere oturup dinlenmeye çabalıyoruz. Hatta bir ara bavulların üzerine oturduğum, sevgilimin de beni taşıdığı doğrudur :)

Tüm güzellikleri geride bırakıp, uçakta uyuya uyuya ülkemize geri dönüyoruz. Sevgilimle yeni yerler keşfetmeyi, günlerce elele farklı bir ülkede gezmeyi hiçbir şeye değişmem.


Sizin de hep hatırasını saklamak isteyeceğiniz güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle...

Sevgilerimle...


İlginizi çekebilecek diğer yazılar;

 1. 2013 NASIL GEÇTİ / 1. Bölüm
 2. 2013 NASIL GEÇTİ / 2. Bölüm
 3. 2013 İZMİR DE YILBAŞI
 4. 2014 YILBAŞI PROGRAMLARI
 5. AKHİSAR DAN EMİRALEM E...
 6. AKÇAY GEZİSİ
 7. ALİAĞA - İZMİR
 8. AYVALIK TA 2 BLOGGER
 9. AYVALIK-CUNDA (CENNET)
 10. AĞVA GEZİSİ...
 11. BALKONUMUZDAN BALIKLAR
 12. BAŞTAN SONA MALDİVLER
 13. BEYRUT GEZİSİ
 14. BODRUM BODRUM...
 15. BOZCAADA GEZİSİ
 16. Bodrum-Bitez-Turgutreis-Gümüşlük
 17. BÜYÜKADA ; BEN GELDİM...
 18. BİRGİ / ÖDEMİŞ
 19. CAVİT İN YERİ / GÜZELBAHÇE
 20. CUMARTESİ KEYFİ / AMRİTA SPA
 21. DALYAN VE İZTUZU PLAJI
 22. DENİZ UÇAĞINDAN MALDİVLER
 23. DEĞİRMEN (TİRE)
 24. DOĞU YA DOĞRU - 1
 25. DOĞU YA DOĞRU - 2
 26. DOĞU YA DOĞRU - 3
 27. Dağmaran Kahvaltı Evi
 28. Denize girmek için en güzel plajlar
 29. EFES ANTİK KENTİ (SELÇUK)
 30. EN GÜZEL PİKNİK ALANLARI
 31. ESKİ DATÇA VE SELİMİYE
 32. ESKİ FOÇA - İZMİR
 33. ESKİ FOÇA ŞENLİĞİ
 34. ESKİŞEHİR BALMUMU MÜZESİ
 35. Egenin akciğeri; URLA
 36. Emirgan Korusu, Laleler ve Köşkler..
 37. Eskişehir Gezi Rehberi / 2.Bölüm
 38. Eskişehir Gezi Rehberi/1.Bölüm
 39. Evlilik Teklifi, Kız Kulesi, Ağva
 40. FASULİ - İSTANBUL
 41. Fethiye'de Neler Yapılır - 1.Bölüm
 42. Fethiye'de neler yapılır - 2.Bölüm
 43. GAZİANTEP GEZİ REHBERİ
 44. GAZİANTEP GEZİSİ - 1
 45. GAZİANTEP GEZİSİ - 2
 46. GAZİANTEP GEZİSİ - 3
 47. GAZİANTEP GEZİSİ - SON :(
 48. GAZİANTEP TEN NELER ALDIM
 49. GEYİKLİ BOZCAADA ÇANAKKALE
 50. GEZİMANYA SÖYLEŞİM...
 51. GÖBEKLİTEPE - BALIKLI GÖL
 52. Günübirlik Gezilecek Yerler / 1.Bölüm
 53. Günübirlik Gezilecek Yerler / 2.Bölüm
 54. Güzeller güzeli; Mordoğan-Karaburun
 55. HAVA ALANINDAN...
 56. Haydi tatile; KUMBURGAZ 'a
 57. Hediyelik Eşya Günleri
 58. ITHAA / SU ALTI RESTORAN
 59. KAHVALTI MEKANLARI - PART 1
 60. KAHVALTI MEKANLARI - PART 2
 61. KAHVALTI MEKANLARI - PART 3
 62. KAHVALTI MEKANLARI - PART 4
 63. KAPUTAŞ PLAJI VE KAŞ
 64. KARAGÖL GEZİSİ
 65. KISA BİR YUNUS ŞOV...
 66. KIZ KULESİ HAKKINDA...
 67. Kirazlı Köyü / Hafta Sonu Kaçamağı
 68. Kozak ve Çam Fıstıkları
 69. MALDİVLER / MANTA BALIĞI
 70. MALDİVLER BALAYI / 1.Bölüm
 71. MALDİVLER BALAYI / 2.Bölüm
 72. MALDİVLER BALAYI / 3.BÖLÜM
 73. MALDİVLER DE YÜZMEK...
 74. MANTA BALIĞI (MALDİVLER)
 75. MASAJ / JAKUZİ (Maldivler)
 76. MERCANLARDA ŞNORKELLING
 77. Müthiş Bir Evlilik Yıldönümü !
 78. MİDİLLİ GEZİSİ - 1.BÖLÜM
 79. MİDİLLİ GEZİSİ - 2.BÖLÜM
 80. MİDİLLİ GEZİSİ - 3.BÖLÜM
 81. MİDİLLİ GEZİSİ - 4.BÖLÜM
 82. MİNİATÜRK / İSTANBUL
 83. NAZAR KÖY 'E YOLCULUK
 84. OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ
 85. PALAMUT BÜKÜ / DATÇA
 86. PRAG GEZİSİ (Metin Yılmaz)
 87. PRAG GEZİSİ II (KARLOVY VARY)
 88. Pamuklar içinde PAMUKKALE
 89. ROMA'yı Keşfetmeye Hazır Mısın? - Yeni !!
 90. SAKLIKENT KANYONU
 91. SALVADOR DALİ SERGİSİ
 92. SEVGİLİM VE DEV BALIKLAR
 93. SIĞACIK/SEFERİHİSAR (cittaslow)
 94. Sevgilimin Doğum Günü / 2014
 95. Suların yuttuğu; HALFETİ
 96. Sutüven Şelalesi / Hasanboğuldu
 97. TANDIR ZEVKİ (GİZLİ BAHÇE)
 98. TESTİ GARDEN RESTORAN
 99. Taşlaşmış Şehrin laneti; POMPEI - Yeni !!
 100. Teos Park-Sığacık/Seferihisar
 101. Türkiye'nin ilk otomobili;Devrim
 102. TİRE - KAPLAN
 103. Urla'yı 7 geçe; ÖZBEK KÖYÜ
 104. WAFFLE - TURUNÇ
 105. YEMYEŞİL MALDİVLER...
 106. Yalıkavak-Türkbükü-Yel Değirmeni
 107. Yunanistan Vizesi Hakkında Herşey
 108. YÖRÜK MÜZESİ / FETHİYE
 109. ZEUGMA (BELKIS) KÖYÜ
 110. ÇAMLIK LOKOMOTİF MÜZESİ
 111. ÇANDARLI / DİKİLİ-İZMİR
 112. ÇEŞME DE 2 BLOGGER...
 113. Çanakkale'nin meşhur; Peynir Helvası
 114. ÖZGÜRLÜK ANITI VE OSMANLI
 115. ÖZLEM'İN DOĞUM GÜNÜ / 2014
 116. Özel Araç ile Yurtdışına Çıkış
 117. İSKENDERİN MABEDİ; Mavi Dükkan
 118. İTALYA GEZİSİ - SİENA / Palio Yarışları
 119. İTALYA GEZİSİ / CENOVA
 120. İTALYA GEZİSİ / FLORANSA
 121. İTALYA GEZİSİ / MİLANO
 122. İTALYA GEZİSİ / PİSA KULESİ
 123. İTALYA GEZİSİ / San Gimignano - Orvieto
 124. İTALYA GEZİSİ / VENEDİK
 125. İZMİR E GELDİM DEMEK İÇİN...
 126. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
 127. İZMİR İÇİN LEZZET DURAKLARI
 128. İtalya'nın serseri çocuğu; Napoli - Yeni !!
 129. İÇMELER / MARMARİS
 130. ŞIK RESTORANLAR
 131. ŞİRİNCE4 yorum:

 1. Canım yine çok keyifli bir yazı olmuş . Sanırım bir süre yurtdışına çıkamazsın. En azından bebiş büyüyene kadar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gözüküyor ama ben şimdiden ilk gideceğimiz yeri araştırmaya başladım bile :)

   Sil
 2. Cok guzelmis gercekten, gidip gormek lazim

  YanıtlaSil
 3. Çok keyifliydi gerçekten, mutlaka gidip görmek gerekir :)

  YanıtlaSil

Pekiii sen bu konu ile ilgili ne düşünüyorsun? Yorumunu yaz ben Özlem e iletirim... :))

INSTAGRAM @yollardahayatvar