Navigation Menu

Fethiye'de neler yapılır - 2.Bölüm      Fethiye'deki gezimize geçen yazımızda başlamış fakat sizi hemen ilk yazıda uzun süre bilgisayar başına bağlamamak için yarıda kesmiştim. Bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz.


Fethiye de neler yapılır Bölüm - 1 için   tıklayın!-Hisarönü Turu

Fethiye deki eğlencenin vazgeçilmez mekanları burada. Özellikle İngiliz turistlerin müdavimi olduğu gece hayatı mutlaka görülmeye değer.


Biraz ilerlerseniz Kaya Köy yolunuzun üstüne çıkacaktır. Fethiye ve Ölüdeniz'in akşamlarına göre daha renkli ve görülesi bir yerleşim yeri.

-Gemiler Koyu
Hisarönü, Kayaköy istikametinden tabelaları takip ederek bol virajlı bir yoldan ulaşabileceğiniz Gemiler Koyu ‘nun manzarası muhteşem.
Günübirlik mangalınızı yakabileceğiniz, tertemiz denizine girebileceğiniz ve ücretli girişi olan Gemiler, sizi gittiğinize pişman etmeyecek.


Koyun karşısında Gemile adası ve adanın üzerinde Bizans İmparatorluğu döneminden kalma kilise kalıntıları bulunmakta. Kilisenin o dönemdeki adı Aya Nikola (Aziz Nikola) .


Bol bol resim çekmeyi unutmuyoruz burada olur mu?


-Patara Plajı
Akdeniz in 18 Km ile en uzun plajı olma özelliğini taşıyor, tamamen incecik kum ile kaplı. Dalgalı bir denize sahip. Plaj o kadar uzun ve geniş ki saatlerce koşmak, yuvarlanmak hatta çok film seyredenler ata bile binmek isteyecek. Tabii o sıcakta bakalım hangini başarabileceksiniz :)Giriş ücreti kişi başı 5 TL, plajına gidene kadar hala kazı çalışmaları devam eden antik kentin de içinden geçiyorsunuz. Kafanızı nereye çevirseniz tarih var bu memlekette.
Ülkemizden o kadar çok medeniyet geçmiş ki kafanızı ne tarafa döndürseniz bunların kalıntılarını görmek mümkün, keşke korumayı becerebilsek ve eski hallerine getirip turizmini yapabilsek diye düşünüyor insan.


Patara da önemli geçmişe sahip yerlerden biri,  Noel Baba'nın (Myralı Saint Nicholas) doğum yeri olan kent; M.S. 2. yüzyıl başlarına tarihlenen giriş kapısı ve çevresindeki çok sayıdaki Roma dönemi lahitleri dikkati çekmekte. Ayrıca kentte Vespasianus’a ithaf edilen hamam, tiyatro binası gibi kalıntılar görülmekte.


Kazı çalışmalarını yakından görebilir , her türlü bilgiyi de alabilirsiniz.


Plaj gündüzleri bizlere, geceleri ise caretta caretta'lara ayrılmış durumda.

-Babadağ’da yamaç paraşütü
Kanatlarınız var gibi, havada, deneyimli hocalarla, süzülerek, muhteşem manzaraya karşı uçmak, sonrasında da çekilen videonuzu izlemek ister misiniz.


Belki de hayatınızın en güzel deneyimini Fethiye de gerçekleştirebilirsiniz. Babadağ; deniz kıyısından 7 km içeride, Ölüdeniz kumsalının hemen arkasında yükseliyor. Kalkış pistine ise Ölüdeniz'den 45 dakikalık stabilize ancak düzgün sayılabilecek yolla ulaşılabiliyor.

Babadağ da toplam üç pist var. 1700 metre güney pisti kalkış için çok müsait. 1800 metrelik kuzey pisti biraz küçük, dik. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahat.

1.700 metrelik pist günün büyük bölümünde tam karşıdan güney rüzgarı aldığı için genelde buradan uçuluyor. Oldukça geniş olan piste aynı anda 20 civarında kanat serilebiliyor.


Biz bu defa kuş olup uçamadık ama bir dahakine mutlaka yapılacaklar arasında. Fiyatı tabelalarda 100 Euro yazıyordu fakat bu tekli atlayış mı yoksa hocalı mı tam bir bilgim yok. Bu arada videonuzu almak isterseniz ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Siz mutlaka gitmeden bilgi alın derim ben; 

-Af Kule Manastırı
Hisarönü, ardından da Kaya Köy ü geçiyoruz, 7-8 Km sonra sağa ayrılan orman yoluna tabeladan sapıyoruz. Çok bozuk, hoplaya zıplaya yapılan yolculuktan sonra arabaları burada bırakmamız gerekiyor çünkü yol bitti.


Bundan sonraki 3 Km yi ormanın içindeki yürüyüş parkurlarını takip ederek gerçekleştiriyoruz. E kolay değil zamanında papazların Tanrı dan af diledikleri, ibadet ettikleri bir yerin de böyle ıssız, sakin bir yer olması gerekmiyor mu sizce de.


Bu kadar yorgunluktan sonra karşınıza çıkan manzara her şeye değer. Çift katlı bir yapı, tabii günümüzde ağıl olarak sıkça kullanılmış, duvarlarına aşk mesajları yazılmış, tam bir harabeye dönmüş ama olsun.


Sonsuz bir dinginlik, hayattan soyutlanma istiyorsanız mutlaka gidin ve görün ama dikkat edin telefonlar çekmeyecek :)

-Mozaik Bahçe de akşam yemeği
Fethiye'nin sokaklarında dolanırken gözümüze ışıl ışıl bir restoran ilişiyor bakıyoruz ki tıklım tıklım dolu. Hatay mutfağına özgü yemekler sunuluyor. Tamam diyoruz bu kadar kalabalıksa süperdir.

Kapısının önü kuyruk, 13-14 kişi var, beklemeye başlıyoruz masa boşalıyor ama oda ne içeride de bekleyen varmış, onları alıyorlar. Bitecek gibi değil, biz yarım saat bekleyip vazgeçiyoruz. Minik ekmekleri olan; Fethiye köftecisinde alıyoruz soluğu.Hakkında hep güzel şeyler duydum, ambiyansı,masalarının üzerindeki lambaları, ortasında sular akan masası, hepsi de, insanı çekiyor, lezzeti de iyiymiş. Ben gidemedim bari siz faydalanın. Hatta benim yerime de bir tabak yerseniz çok makbule geçer :)

Bunların haricinde;
Ölüdeniz'i gece ziyaret edip, hediyelik eşyalara göz atabilir, güzel yemeklerinden tadabilirsiniz. 

Annelere buradan ışıl ışıl lambalar almadan geçmeye içimiz elvermedi, bu arada biz de evimize tahtadan oyulmuş yeni arkadaşlar aldık :)


Bir akşamı da Fethiye ye ayırdık, Uğur Mumcu parkında gezindik, yemyeşil ve ışıltılı bir yer burası. 
Kordon boyunca yürüdük, fotoğraflar çekildik. Yediklerimizi eritmemiz için çok faydalı oldu Fethiye gez gez bitmez, 3 gün 3 gece sürekli dolaşarak size anca böyle bir liste hazırlayabildim. Umarım bir daha ki sefere buraya yamaç paraşütü yaparken çekilmiş videomu ve resimleri ekleme şansım olur.


Bu arada gezimiz hala tüm hızıyla sürüyor, sırada muhteşem Kaputaş Plajı ve Kaş var. Arkasından ise sizi Pamukkale'nin pamuklarına sarmayı düşünüyorum.


Haydi siz de katılın bize...2 haftalık tatilimize toplu halde bakalım, biz nereleri gezdik!!!
İsminin üzerine tıklayın, sizi alıp oralara götüreyim.

İlginizi çekebilecek diğer gezi yazıları;
 1. 2013 İZMİR DE YILBAŞI
 2. AKHİSAR DAN EMİRALEM E...
 3. AKÇAY GEZİSİ
 4. ALİAĞA - İZMİR
 5. AYVALIK-CUNDA (CENNET)
 6. AĞVA GEZİSİ...
 7. BALKONUMUZDAN BALIKLAR
 8. BAŞTAN SONA MALDİVLER
 9. BEYRUT GEZİSİ
 10. BODRUM BODRUM...
 11. BOZCAADA GEZİSİ
 12. Bodrum-Bitez-Turgutreis-Gümüşlük - Yeni !!
 13. BÜYÜKADA ; BEN GELDİM...
 14. BİRGİ / ÖDEMİŞ
 15. CAVİT İN YERİ / GÜZELBAHÇE
 16. CUMARTESİ KEYFİ / AMRİTA SPA
 17. DALYAN VE İZTUZU PLAJI
 18. DENİZ UÇAĞINDAN MALDİVLER
 19. DEĞİRMEN (TİRE)
 20. DOĞU YA DOĞRU - 1
 21. DOĞU YA DOĞRU - 2
 22. DOĞU YA DOĞRU - 3
 23. Denize girmek için en güzel plajlar
 24. EFES ANTİK KENTİ (SELÇUK)
 25. ESKİ DATÇA VE SELİMİYE - Yeni !!
 26. ESKİ FOÇA - İZMİR
 27. ESKİ FOÇA ŞENLİĞİ
 28. Emirgan Korusu, Laleler ve Köşkler..
 29. Evlilik Teklifi, Kız Kulesi, Ağva
 30. FASULİ - İSTANBUL
 31. Fethiye'de Neler Yapılır - 1.Bölüm - Yeni !!
 32. GEYİKLİ BOZCAADA ÇANAKKALE
 33. GÜNÜBİRLİK GEZİLECEK YERLER
 34. HAVA ALANINDAN...
 35. Hediyelik Eşya Günleri
 36. ITHAA / SU ALTI RESTORAN
 37. KAHVALTI MEKANLARI - PART 2
 38. KAHVALTI MEKANLARI - PART 3
 39. KAHVALTI MEKANLARI PART - 1
 40. KISA BİR YUNUS ŞOV...
 41. KIZ KULESİ HAKKINDA...
 42. MALDİVLER / MANTA BALIĞI
 43. MALDİVLER BALAYI / 1.Bölüm
 44. MALDİVLER BALAYI / 2.Bölüm
 45. MALDİVLER BALAYI / 3.BÖLÜM
 46. MALDİVLER DE YÜZMEK...
 47. MANTA BALIĞI (MALDİVLER)
 48. MASAJ / JAKUZİ (Maldivler)
 49. MERCANLARDA ŞNORKELLING
 50. Müthiş Bir Evlilik Yıldönümü !
 51. MİNİATÜRK / İSTANBUL
 52. NAZAR KÖY 'E YOLCULUK
 53. OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ
 54. PALAMUT BÜKÜ / DATÇA - Yeni !!
 55. PRAG GEZİSİ (Metin Yılmaz)
 56. PRAG GEZİSİ II (KARLOVY VARY)
 57. SAKLIKENT KANYONU - Yeni !!
 58. SALVADOR DALİ SERGİSİ
 59. SEVGİLİM VE DEV BALIKLAR
 60. SIĞACIK/SEFERİHİSAR (cittaslow)
 61. TANDIR ZEVKİ (GİZLİ BAHÇE)
 62. TESTİ GARDEN RESTORAN
 63. TİRE - KAPLAN
 64. WAFFLE - TURUNÇ
 65. YEMYEŞİL MALDİVLER...
 66. Yalıkavak-Türkbükü-Yel Değirmeni - Yeni !!
 67. ÇANDARLI / DİKİLİ-İZMİR
 68. ÇEŞME DE 2 BLOGGER...
 69. ÖZGÜRLÜK ANITI VE OSMANLI
 70. İZMİR E GELDİM DEMEK İÇİN... - Yeni !!
 71. İZMİR İÇİN LEZZET DURAKLARI
 72. İÇMELER / MARMARİS - Yeni !!
 73. ŞIK RESTORANLAR
 74. ŞİRİNCE

12 yorum:

 1. Uğur Mumcu Parkı'ndan Çalış'a doğru yürüyüp kaffeleri geçtikten sonra arkanıza baktığınızda Fethiye'nin muhteşem ışıltısı hangi şaire ilham vermez ki? Güzel bir gezi notu olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. Daha Fethiye de yapacak çok şey , görülecek daha muhteşem bir sürü yer var, ama biz ancak bu kadarını gezebildik 3 günde. Keyifli okumalar

   Sil
 2. Ayy... Yeniden gitmiş gibi oldum. Patara'da yıllar önce çekilmiş fotoğrafım geldi gözümün önüne... Sizin gezinizin tam tersini yapmıştık biz de. Antalya ve Kemer'den başlayan, Fethiye-Göcek'te sonlanan. Çok güzel yazıyorsunuz devamını hevesle bekliyorum. :) Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin hayatında böyle bir geziye çıkması lazım, çünkü eğer vakit sınırlıysa bu kadar yeri ve ayrıntıyı görmeniz başka türlü mümkün olmuyor.
   Siz de şanslı çoğunluktansınız o zaman. Ne güzel

   Sil
 3. Fethiye merak ettigim yerlerden biri,insallah seneye ben de oralari kesfetme firsati bulurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fethiye gerçekten keyifli ve gezilecek yeri bir hayli fazla. keşke birlikte gidebilseydik ne keyifli olurdu.

   Sil
 4. Evet cok keyifli olurdu gercekten.. Ozellikle saklikentte cok eglenirdik :)

  YanıtlaSil
 5. Harikulade güzel bir anlatımınız var Özlem Hanım.:))Gerçekten çok güzel bir tatil oldu, biraz yorulduk ama değdi valla.Şöyle bir geriye bakıp bütün yazıları okuyunca bütün bunları ne zaman yaptık diyorum kendi kendime. Eh artık fiks gideceğimiz yerler de belli nasıl olsa:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim Metin Bey :)) fiks gidilecek yerlerin basinda Palamut Buku ve Kaputas Plaji geliyor. Turkiye deki Maldivler...
   Tabii sizinle gitmek de buyuk ayricalik ;))

   Sil
 6. Bencede güzel anlatmışsınız

  YanıtlaSil
 7. Fethiye harika bir yer...
  Yazınız detaylı ve aydınlatıcı olmuş teşekkür ederim.

  Almanca
  www.fethiyee.de

  YanıtlaSil

Pekiii sen bu konu ile ilgili ne düşünüyorsun? Yorumunu yaz ben Özlem e iletirim... :))

INSTAGRAM @yollardahayatvar