Navigation Menu

Dünyanın En Pahalı Eti; Kobe BifteğiJaponya gezisine çıkmadan önce kendime bir “mutlaka yapılacaklar” listesi hazırlamıştım. Binlerce  turuncu kapıdan oluşan
Fushimi İnari Tapınağı, Miyajima Adasında bulunan devasa Torii, Nara da geyikleri besleme ve dünyadaki en iyi ve en pahalı kırmızı et olan Kobe Beef yemek bu listenin ilk sıralarında yer alıyordu.

Peki gerçekten dünyanın en güzel eti nasıl olabilir, tamam lezzetlidir, güzel pişmiş de olabilir ama bu kadar paraya değer mi gerçekten?

Hashi (Japonlar chopstick e hashi diyor) ile tutup ağzıma ilk lokmayı götürene kadar bu soru aklımdan geçip durdu. Yani kilosu yaklaşık 1,000 TL olan bu et ne kadar farklı olabilir ki sonuçta 😊

Kobe Beef Nedir?

Bu bifteğin farkı Japonya’nın Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde ediliyor olması. (Japon dilinde wa:Japon, gyu:sığır demek)

Wagyu sığırlarının anavatanı olan Japonya’da özel kanunlarla bu ırk korunuyor. 1635-1840 yılları arasında Japonya’da 4 bacaklı hayvan eti yemek yasakmış o yüzden saf kan bir ırk olarak kalmayı başarabilmişler.

Bu hayvanların bu kadar özel bir et üretmelerinin nedeni;  özel bir bakıma tabii tutulmaları. Öncelikle Wagyu bölgesinin ot kalitesi mükemmel, fakat bundan daha da önemlisi hayvanın yetiştirilme tarzı

Şehirden uzak, dingin bir hayat yaşayan sığırlara, sindirim sistemleri iyi çalışsın diye günde 20 litreye yakın arpa suyu içiriliyor, yağın ete eşit miktarda dağılması için ise her yemekten sonra özel bir masaj uygulanıyor veee klasik müzik dinletiliyor..

Şu an kendimi bir sığıra masaj yaparken hayal ettim de 😊


Yağlar etin içine işlemiş durumda

Hayali komik ama işte zurnanın zırt dediği yer de burası. Normal hayvanlarda yağ, etin etrafını kaplıyor ve et kısmı sert kalıyor, Kobe bifteği için yetiştirilen hayvanlarda ise özel masaj sayesinde tüm yağ etin içine ince kanallar halinde dağılıyor.

Ete bütün olarak baktığımızda resmen harita şeklinde yağları görebiliyoruz.

Benim üzüldüğüm nokta, bu hayvanlar dar ve karanlık bir alanda neredeyse hiç kımıldamadan 2,5 yıl boyunca besleniyor olmaları.

Çok hareket etmeyen sığırlar bu sayede  kas üretmiyorlarmış ☹ İşte dünyanın en lezzetli eti kabul edilen Kobe Bifteğinin sırrı tam olarak bunlar.

Kobe Beef Nerede Yenir?

Bu etin ismini Japonya’da çoğu şehirde görebilirsiniz. Osaka’daki sokak satıcıları bile Kobe Beef diye kocaman pankartlar açmış, tezgahlarında pişiriyorlardı. Çakma Kobe Beef yemek istemiyorsak bu alanlardan uzak duruyoruz.

Vaktiniz varsa bu eti asıl yerinde yani Kobe’de yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Hemen önünüzdeki ızgarada pişirilip servis yapılıyor, özel ustaları var ve ciddi anlamda izlemesi keyifli.Biz Nara Park’ı gezdiğimiz bir gün sadece bu eti yemek için 1,5 saat yolculuk yaparak Kobe’ye uğradık. Yine olsa yine yaparım 😊

Osaka dan JR yolculuğu ile gelmek isterseniz ise 1 saat sürüyor Kobe.
 
Güney Kore de olsa ayakta kalmazdı kesin

İnilecek istasyon: Sannomiya

Yiyeceğimiz restoranın adı; Steakland Kobe Restoran

İstasyonda inince 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde diyor navigasyon ama mutlaka birilerine sormanızı tavsiye ediyorum çünkü biz biraz dolaşmak durumunda kaldık teknolojiye güvenip.

Kısaca tarif etmem gerekirse istasyondan çıkınca sola dönüyoruz ve biraz yürüyünce karşımıza çıkıyor, bunu geri dönerken keşfediyoruz tabii 😊

Steakland Kobe Restoran

Şimdi biz çok para vereceğiz diye hazırlıklıyız ya restoranın bulunduğu binanın önüne gelince şok geçiriyoruz. Eski bir bina, altta bir asansör ve kocaman bir tabelada Steak Land yazıyor o kadar. İlk başta önünden geçtiğimiz halde Kobe Beef yazısı görmeyince anlamamışız bile geldiğimizi.Neyse efendim 6.kata çıkıyoruz. Kapıda bizi karşılayıp nereye oturmak istediğimizi soruyorlar. Ortasında ızgara olan bir sürü masa var , bir de önünde boylu boyunca ızgara olan bar gibi bir bölüm var.
Biz Arman’ın uyku saatini kaçırmış ebeveynler olarak ızgarayı elleyip yanma olasılığı düşünüp masadan vazgeçiyoruz. Tek taraflı olunca daha rahat koruruz diye düşündük sanırım o an.
  
Ortam hoş ve kalabalık. Biraz daha insan olsa rezervasyonumuz yok diye almayabilirlerdi sanırım, önceden aramak gerekirmiş aslında.

Kobe Bifteğinin Fiyatı Nedir?

Oturur oturmaz menüyü getiriyor tatlı bir garson, burada çeşitli ağırlıkta ve hayvanın farklı yerlerinden etlerle oluşturulmuş menüler var.

En uygun Kobe Bifteği menüsü, 4.480 Yenden başlıyor, denizi ürünleri ilavesiyle birlikte 9.480 Yen’e kadar çıkıyor (Mart 2018)

Menü 2 sayfadan oluşuyor, biz etin cinsinden çok iyi anlamadığımızdan garsonu çağırıp yardım istiyoruz.


Etin en iyi kısmının olduğu menü; Special Kobe Beef Steak Set olarak geçiyor. 
Fiyatı : 5.480 Yen

Yani 200 Gramlık etin olduğu bir menü yaklaşık 206 TL ye denk geliyor (Mart 2018 deki kurlara göre). Allahım inşallah dedikleri kadar vardır lezzeti 😊

Menünün içeriği çorba, salata, ızgara sebzeler, ekmek yada pilav, artı yemek sonrası kahve. Bu arada çorbanın içinde de kobe eti var.


Bizim aldığımız menüden pahalı bir menü daha var garsonun tavsiye ettiği;  fiyatı :  7.980 Yen yani yaklaşık 300 TL. Bizden tek farkı menünün içinde deniz ürünlerinin de olması.

Izgarada çıtır çıtır pişen dev karidesleri görünce biraz iç çeksek de buraya gelme amacımız deniz ürünleri yemek değil diyerek mutlu oluyoruz 😊

Aslında bu eti kadınların pişirmesi gerektiğini duymuştum ama restorandaki tüm ustalar erkekti. Önce önümüzde sebzeler pişirildi, arkasından 200 Gramlık etlerimiz baharatlanıp mühürleme tekniği ile kızartıldı.

İçleri pembe gözükse de kesinlikle iyi pişmişti ki zaten önceden nasıl istediğinizi soruyorlar.

Kobe Bifteğinin Tadı Nasıl?

Şimdi bu kadar yazdıktan sonra sadede geleyim, bu kadar yorgunluğa ve en önemlisi de 200 gram et için bu kadar paraya değer mi?

Cevabım çok net; kesinlikle değer

Bildiğimiz etten başka bir formdaydı yapısı, hayatımda ağzıma giren en ennn yumuşak etti Kobe Bifteği.


Sanki dilimle bastırsam damağımda ezilecek gibi hissettim yerken, bunun yanında çok da lezzetliydi.

Sevgilim o kadar para ödemesine rağmen tatilin sonuna kadar “iyi ki beni buraya getirmişsin, harikaydı” dedi durdu, siz düşünün artık gerisini .

Japonya’nın geneli zaten pahalı, bir de böyle özel bir lezzet olunca (kilosu 1.000 TL ye geliyor) dudak uçuklatıyor.

Fakat şöyle düşündük, zaten bu eti başka bir yerde, bu parayı versek de! yememiz mümkün değil, buralara kadar gelmişken, ölmeden önce yapılacaklar listesine bir tik daha atabiliriz.

Kobe Bifteği ile ilgili tecrübe ettiğim her şeyi A dan Z ye anlatmaya çalıştım umarım merak edenlere bir faydası olur.

Şimdiden afiyet olsunSeyahatle kalın,

Sevgiler 1. Almanya / Heidelberg
 2. Almanya / Heidelberg-Frankfurt
 3. Almanya / Schillingsfürst - Feuchtwangen
 4. Almanya / Wertheim - Würzburg
 5. Almanya Gezisi / Rothenburg
 6. Antik Zeytin Hotel - Bodrum
 7. BADEMLİ - DİKİLİ / FAME BEACH
 8. BERGAMA ASKLEPİON GEZİSİ
 9. Bebek ile Tatil Nasıl Geçer ???
 10. Divan Palmira Otel - Bodrum
 11. Doğanbey (Domatia) Rum Köyü
 12. Dünyanın en küçük ülkesi; VATİKAN
 13. EJDERHA MAĞARALARI (Drach Caves) / MALLORCA - Yeni !!
 14. EN GÜZEL PİKNİK ALANLARI
 15. Ege'de Çok Bilinmeyen 30 Gezilecek Yer
 16. FETHİYE GEZİ REHBERİ - Yeni !!
 17. Fethiye'de adrenalin dolu bir tatil için 5 öneri
 18. GAZİANTEP GEZİ REHBERİ
 19. GAZİANTEP GEZİSİ - 1
 20. GAZİANTEP GEZİSİ - 2
 21. GAZİANTEP GEZİSİ - 3
 22. GAZİANTEP GEZİSİ - SON :(
 23. GAZİANTEP TEN NELER ALDIM
 24. GEZİMANYA SÖYLEŞİM...
 25. GÖBEKLİTEPE - BALIKLI GÖL
 26. Güzeller güzeli; Mordoğan-Karaburun
 27. KAHVALTI MEKANLARI - PART 4
 28. KARAGÖL GEZİSİ
 29. KAYRA BEACH / DİKİLİ
 30. KIBRIS (Cyprus) ADASI GEZİLECEK YERLER
 31. Kirazlı Köyü / Hafta Sonu Kaçamağı
 32. Kozak ve Çam Fıstıkları
 33. Midilli (Lesbos) Adası Gezi Rehberi
 34. MİDİLLİ GEZİSİ - 1.BÖLÜM
 35. MİDİLLİ GEZİSİ - 2.BÖLÜM
 36. MİDİLLİ GEZİSİ - 3.BÖLÜM
 37. MİDİLLİ GEZİSİ - 4.BÖLÜM
 38. MİDİLLİ'DE YAZ - 1.Bölüm
 39. MİDİLLİ'DE YAZ - 2.Bölüm
 40. MİDİLLİ'DE YAZ - 3.Bölüm
 41. MİDİLLİ'DE YAZ - 4.Bölüm
 42. OCTOBERFEST !!!
 43. OHAL Nedir? Bizleri Nasıl Etkileyecek?
 44. Palamutbükü-Datça / 2014
 45. ROMA'yı Keşfetmeye Hazır Mısın?
 46. SAKIZ (Chios) ADASI PLAJLARI
 47. SAKIZ ADASI (Chios) GEZİSİ - 1.BÖLÜM
 48. SAKIZ ADASI (Chios) GEZİSİ - 2.BÖLÜM
 49. SEYREK - HOBİ PARK
 50. Sevgili Günlük / Almanya'ya doğru
 51. Sevgilimin Doğum Günü / 2014
 52. Suların yuttuğu; HALFETİ
 53. Sutüven Şelalesi / Hasanboğuldu
 54. Taşlaşmış Şehrin laneti; POMPEI
 55. Teos Park-Sığacık/Seferihisar
 56. Türkiye'nin En Büyük Uçak Restoranı - Yeni !!

0 yorum:

Pekiii sen bu konu ile ilgili ne düşünüyorsun? Yorumunu yaz ben Özlem e iletirim... :))

INSTAGRAM @yollardahayatvar