Navigation Menu

IV.Murat Sigarayı Neden Yasakladı?2 Eylül 1633 tarihinde meydana gelen Cibali Yangını, İstanbul'un büyük bir bölümünü yakıp kül etti. O dönemde, Osmanlı tahtında Sultan IV. Murat oturuyordu.Padişah, yangının çıkışını kahvehanelere ve tütüne bağladı, hepsini kapatıp tütün içmeyi yasakladı. 


Sonrasında da her türlü içkinin içilmesi bu yasaktan nasibini aldı. Meyhaneler, kahvehaneler bir bir kapatıldı.Gizlice tütün ve içki içenlere şiddetli cezalar uygulandı, idamlar birbirini izledi. Yasağı bizzat padişah denetliyordu,  kılık kıyafet değiştiriyor, yanında cellat, hiç umulmayan yerde emrini dinlemeyenlerin kellesini vurduruyordu, kim bilir kaç tiryaki can vermişti...Sultan IV. Murat bu yasağı sürdürerek çok can yaktı ama, kendisi de aşırı içki içmek ve afyon kullanmak alışkanlığı yüzünden genç yaşta öldü.


Emine SEVİNÇ

2 yorum:

  1. 4. Murat tütün ve alkolden değil,genetiğinden gelen 3. Şelim, 2. Beyazit gibi gut hastalığından vefat etmiştir. Bildiğiniz üzere Gut hastaları agır eklem Ağrı'ları çeker, özellikle bu Ağrı'lar geceleri şiddetlenir. Sabah namazına kalkması ve namaz hareketlerini rahat yapabilmesi için Afyon'u içip ağrılarını rahatlatması gerekiyordu. Bu sebeple tütünü içmiştir. Alkol kullanıldığı kesin bilinmiyor. Bilgilerinize :)
    İdil Kumru Özcan

    YanıtlaSil
  2. Bilgilendirme icin cok tesekkur ederim

    YanıtlaSil

Pekiii sen bu konu ile ilgili ne düşünüyorsun? Yorumunu yaz ben Özlem e iletirim... :))

INSTAGRAM @yollardahayatvar